• Aký je rozdiel medzi PE-PO pevným podpaľovačom vo fólii a v škatuľke?

  Verzia v škatuľke obsahuje kvalitnejšiu (čistejšiu) horľavinu a je tak vhodná aj na rozkurovanie grilov. Verzia vo fólii je vhodnejšia pre podpaľovanie v kachliach, krboch a ohniskách.

 • Je klasický pevný podpaľovač vo fólii rovnaký ako pevný lieh a môžem ho tak použiť do liehového variča?

  Klasický PE-PO pevný podpaľovač (vo fólii) obsahuje horľavinu na báze petroleja, naproti tomu kocky určené pre použitie v liehových varičoch obsahujú lieh. Petrolejová horľavina pri tomto použití značne čadí, a preto sa odporúča - okrem veľkého očadenia nádoby hrozí aj vniknutie spalín do jedla a tieto spaliny sú škodlivejšie ako pri liehu. Preto, pokiaľ sa PE-PO pevný podpaľovač používa napr. pri grilovaní, vyžaduje sa, aby pred položením jedla na gril bol už podpaľovač úplne vyhorený alebo z ohniska odstránený.

 • Je vhodné pre zapálenie ohňa použiť benzín, prípadne lieh?

  Použitie benzínu, liehu a podobných látok je v tomto prípade veľmi nebezpečné. Na podpaľovanie teda používajte vždy podpaľovače na to určené. K dispozícii je teraz veľký výber - pevné, tekuté, gélové, drevené. Niektoré majú dokonca certifikáciu pre použitie pri grilovaní.

 • Prečo sú teraz niektoré výrobky PE-PO rozdelené na "červenú" a "zelenú" rad?

  Severochema pripravila v roku 2021 v rámci svojho produktového radu PE-PO redesign etikiet a ďalších potlačí u produktov z obnoviteľných zdrojov. Chce tak jasne a na prvý pohľad oddeliť tieto produkty od produktov základného radu a tým aj pre zákazníkov zjednodušiť orientáciu v produktovom rade PE-PO.

  Typický červený pruh a tmavý drevený podklad zostáva pri klasických PE-PO výrobkoch (pevné biele podpaľovače, tekuté podpaľovače...).

  Zelený pruh a svetlý drevený podklad je novo pri produktoch z obnoviteľných zdrojov (drevené podpaľovače, prírodný lampový olej...). Zároveň na týchto výrobkoch bude umiestnené logo "Prírodný produkt“.

 • Prečo nevyrábate PE-PO tekutý podpaľovač aj vo väčšom balení než 1 l?

  Výroba takýchto tekutých podpaľovačov (a to isté platí napr. aj pre čistý lampový olej) je legislatívne obmedzená práve na 1 l, väčšie objemy sa nesmú predávať koncovým zákazníkom. Toto ale nemusí platiť pre tekuté podpaľovače na báze inej horľaviny.

 • Prečo značku PE-PO, ktorá je skratkou pre PEvný POdpaľovač, používate aj pre tekuté, gélové, drevené a iné výrobky?

  Značka PE-PO skutočne vznikla ako skratka názvu PEvný POdpaľovač. To bolo v roku 1964, keď v sortimente žiadny iný podpaľovač nebol. Značka sa ujala a bola a dodnes stále je synonymom pre podpaľovanie. Postupne do sortimentu pribúdali ďalšie podobné výrobky (tekutý podpaľovač, lampové oleje...) a vďaka veľkej známosti značky PE-PO sa toto označenie začalo používať aj pre tieto ďalšie výrobky. Dnes už máme pod touto obchodnou značkou viac jak 30 rôznych výrobkov. Značka PE-PO je vo svojej oblasti jednotkou na trhu ČR, SR a Maďarska.

 • Ako vlastne váš „PE-PO kominíček“ funguje? Ako odstraňuje sadze??

  Ide o prípravok k odstraňovaniu sadzí z komínov a dymovodov, ktorý zlepšuje hospodárnosť prevádzky kachlí aj kotlov a pôsobí preventívne proti vzniku požiarov spôsobených vznietením sadzí v dymovodoch. Podstatou čistenia je katalytická reakcia, pri ktorej dochádza k redukcii, vysúšaniu a narušeniu vrstiev usadených sadzí. Pri malej vrstve a mastnote sa sadze uvoľnia, pri väčšej vrstve alebo mastnote je potrebné čistenie zopakovať, prípadne potom vyčistiť mechanicky (mechanické čistenie je ale v tomto prípade jednoduchšie ako aplikácia bez čističa). Preto sa aj odporúča aplikovať čistič pravidelne, aby vždy pôsobil na malej vrstve sadzí a efekt bol čo najväčší. Odporúčame pri menšej intenzite kúrenia použiť 1x mesačne, pri väčšej 2x mesačne.

  Efekt čistenia pri tomto čističa závisí od mnohých premenných:

  - množstvo (vrstva) sadzí a jej vek
  - mastnota sadzí
  - konštrukcia a materiál kachlí a dymovodu
  - intenzita roztopení a rozohriatia kachlí/dymovodu/ dymovodu pri aplikácii čističa
  - kvalita paliva atď.

 • Môžete mi pri použití výrobok „PE-PO kominíček“ poškodiť vložku komína z nehrdzavejúcej ocele?

  Bohužiaľ, nemôžeme zaručiť, že v žiadnom prípade náš výrobok „PE-PO kominíček“ nepoškodzuje vložku komínov z nehrdzavejúcej ocele. Toto je potrebné konzultovať priamo s dodávateľom vložky a uistiť sa u neho, že použitím „kominíčka“ neprídete o záruku na vložku. Niektorí výrobcovia vložiek totiž takéto chemické prípravky neodporúčajú (chránia sa tak proti prípadnému poškodeniu, aj keď zatiaľ o žiadnom konkrétnom prípade poškodenia nevieme).